Lu Chunjie, former mayor of Guangdong, Chaozhou was investigated and taken coercive measures-660003

Guangdong Chaozhou mayor Lu Chunjie investigation and enforcement measures China Economic Net Beijing on October 8th news according to the Supreme People’s Procuratorate website news, recently, Guangdong Provincial People’s Procuratorate of Shenzhen city of Guangdong Province, Chaozhou City, former deputy party secretary and mayor Lu Chunjie (department level) on suspicion of bribery crime investigation and enforcement measures. Case investigation is ongoing. Lu Chunjie resume Lu Chunjie, male, Han nationality, Guangdong Puning people, born in February 1968, graduate school degree, master of business administration assistant, to work in July 1990 June 1987 joined the Communist Party of China. The current Deputy Secretary of the CPC Chaozhou Municipal Committee, mayor of the municipal government, Party secretary. After September 1986, studied in South China Normal University majored in computer application; after July 1990, South China Normal University Department of computer science students work secretary, Secretary of the Communist Youth League; after December 1992, as the computer science department of South China Normal University, deputy secretary of the Party branch (January 1995 zhengkeji); after July 1995, he served as assistant director of the Shantou Municipal Bureau of education; after November 1997, the Shantou City Department of education deputy party secretary (during the period: November 1997 to June 1998 served as assistant director); after June 1999, he served as secretary of the Communist Youth League, Shantou municipal Party secretary, member of the Standing Committee of the Municipal People’s Congress (during the period: September 1997 to July 2000 to participate in the provincial Party School postgraduate courses in economics from March 2001 to July to participate in professional learning; learning; provincial Party school youth class from March 2002 to August 2003 to participate in the fourth batch of high Talents to study abroad training); after October 2005, he served as Deputy Secretary of the CPC Shantou Municipal Committee; after February 2007, he served as director of the CPC Nan’ao county Party Secretary, county people’s Congress; after September 2008, the vice mayor of Chaozhou municipal government; in November 2008, he served as Deputy mayor of Chaozhou municipal government, Party members (during the period: from March 2008 to June 2010 in Zhongshan University Senior Management MBA professional learning; from March 2009 to January 2010 in the study of the Central Party school youth class); after July 2011, the CPC Chaozhou Municipal Committee, organization department minister; after November 2011, president of the CPC Chaozhou Municipal Committee, organization department, Party school; after September 2013, CPC Chaozhou Municipal Committee, deputy secretary of the party deputy the mayor and the municipal government; 2014 After August 2012, he served as Deputy Secretary of the CPC Chaozhou Municipal Committee, deputy mayor of the municipal government, party secretary; after February 2015, he served as Deputy Secretary of the CPC Chaozhou municipal government mayor, Party secretary. (resume from the Chaozhou Municipal People’s government website)相关的主题文章: